WERMIKULIT

wermikulit VITCAS

Wermikulit powstaje w wyniku naturalnego procesu wietrzenia biotytu oraz flogopitu. Zawiera związki magnezu, żelaza, glinu, tlenu oraz wodoru, występuje w Północnej i Południowej Ameryce, Południowej Afryce, Zimbabwe oraz Kenii i Rosji. W Polsce jego naturalne złoża występują w niewielkich ilościach, nieopłacalnych w wydobyciu.

Wermikulit poddany działaniu wysokiej temperatury oddaje zgromadzoną wewnątrz wilgoć i zwiększa swoją objętość nawet trzydziestokrotnie. Powstały w skutek materiał nazywany jest wermikulitem ekspandowanym.

Pierwsze doświadczenia na tym materiale zostały przeprowadzone przez Thomasa H Webb z Massachusetts w 1824r. Zaproponował on jego nazwę pochodzącą z łacińskiego „vermiculor” czyli robaki, ponieważ swoim wyglądem może on je przypominać. Ze względu na brak wiedzy na temat możliwości jego zastosowania do 1920r. kopalnie wermikulitu nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Wermikulit ekspandowany jest lekki, czysty, bezpieczny, niepalny, ma niską przewodność cieplną oraz zdolność magazynowania wilgoci. Jego właściwości dają szerokie możliwości zastosowania, szczególnie przy tworzeniu izolacji i barier ogniowych, w ogrodnictwie, do budowy paneli akustycznych a także pakowania substancji kruchych oraz niebezpiecznych.

Po sprasowaniu wermikulitu otrzymujemy płytę, która swoim wyglądem przypomina płytę kominkową Vitcas CS, można ją ciąć i obrabiać do pożądanych kształtów przy użyciu narzędzi stolarskich.

W kontekście izolacji wysokotemperaturowych płyty wermikulitowe używane są wewnątrz pomieszczeń tworząc bariery ogniowe chroniące stalowe i metalowe druty i rury w budynkach. W przemyśle popularne są jako ochrona elementów stalowych dużych pieców przemysłowych przed działaniem wysokich temperatur. Płyty te znajdują również zastosowanie w użytku domowym w pobliżu pieców, kominków i innych urządzeń skutecznie izolując wytwarzane przez nie wysokie temperatury od łatwopalnych materiałów znajdujących się w ich pobliżu.

 

Płyty wermikulitowe w naszej ofercie występują również z dekoracyjnym wzorem fali bądź cegły, które pomalowane żaroodporną farbą Vitcas są oryginalnym elementem każdego stylowego wnętrza.