Żaroodporne materiały
do kominków i pieców
 

Żaroodporne materiały do kominków i pieców

Na rynku możemy odnaleźć różne materiały do budowy kominków i pieców. Podstawowe kryterium przy wyborze właściwego materiału to odpowiedź na pytanie: do czego będą nam potrzebne? Czy mamy wkłady kominkowe, piece wolnostojące a może potrzebujemy ich do budowy paleniska, grilla lub pieca chlebowego opalanego drewnem?

Cegła szamotowa do budowy kominka

Cegła szamotowa jest specjalnie wykonaną gęstą cegłą z gliny, odporną na działanie wysokiej temperatury do zastosowań domowych takich jak kominki, cyrkulatory, piece do ogrzewania, rożny, piece chlebowe i do pizzy opalane drewnem, piece do nagrzewania i wkłady grzewcze. Tym co je odróżnia od innych cegieł jest odporność na działanie wysokich temperatur i jednocześnie wysoki współczynnik energooszczędności. Budowa kominka z tego materiału to dobra decyzja.

Budowa kominka z otwartym paleniskiem wymaga zastosowana produktu Kit/ Mastyka Ognioodporna „Premium”. Przy jej użyciu możemy dokonywać drobnych napraw lub "łatać" pęknięcia. Poważniejsze naprawy powinny być wykonywane przy użyciu Tynku Ognioodpornego Vitcas FR - produktu który jest odporny na działanie bardzo wysokich temperatur. Jeśli uszkodzeniu uległy płytki, które narażone są na działanie ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Ognioodpornej Zaprawy Klejącej Do Płytek Vitcas HRTA.

Budowa kominka lub tworzenie go poprzez rozebranie starego przewodu kominowego niezbędnym będzie użycie Ognioodpornej Zaprawy Murarskiej Vitcas HM do łączenia cegieł szamotowych. Grubość zaprawy nie powinna być większa niż 3 mm. Można założyć że 10 kg zaprawy powinno wystarczyć na złączenie ok 40 cegieł. Rozwiązaniem alternatywnym może być użycie specjalnego tynku do kominków, którym można pokryć już położone cegły. Warstwa tynku powinna mień minimum 1,20 cm. 

Decydując się na wbudowany w ścianę wkład kominkowy, obszar wokół niego powinien zostać pokryty Tynkiem Ognioodpornym Vitcas FR a następnie specjalnie do tego celu stworzoną Gładzią Szpachlową Ognioodporną Vitcas HRP. Produkt należy położyć na ścianę warstwą o grubości co najmniej 3-6 mm. Gdybyśmy jednak zdecydowali, że warstwa gładzi jest zbędna, możemy pozostać na tynku. Tak wykończony obszar dokoła kominka powinniśmy pomalować Żaroodporną Farbą Ścienną Vitcas HRWP.

To nie wszystkie dostępne w naszej ofercie produkty ogniotrwałe! Oferujemy także zaprawy i kleje z wysoką zawartością krzemionki lub tlenku glinu, uszczelniacze do pieców oraz wiele innych. Nasze kity ogniotrwałe dostępne są zarówno w kolorze białym jaki i czarnym i sprawdzają się idealnie nie tylko do zastosowań domowych lecz i w przemyśle. Z nami budowa kominka lub pieca chlebowego to przyjemność!

CEGŁA SZAMOTOWA

KIT/ MASTYKA OGNIOODPORNA „PREMIUM”

TYNK OGNIOODPORNY VITCAS FR

OGNIOODPORNA ZAPRAWA MURARSKA VITCAS HM

GŁADŹ SZPACHLOWA OGNIOODPORNA VITCAS HRP

ŻAROODPORNE FARBY VITCAS