Ogniotrwałe powłoki cyrkonowe

Cyrkonowa powłoka ogniotrwała Bogata w cyrkon powłoka ogniotrwała Zircon Paint. Cyrkon posiada dobrą odporność na alkalia w ciekłym szkle i żużlu metalowym. Jest ona szczególnie skuteczna w kontakcie ze stopami aluminium i z równie dobrym rezultatem może zostać nałożona na ogniotrwałe wyłożenia z cegieł i monolityczne z materiałów glinokrzemianowych. W przemyśle odlewania aluminium, ze względu na brak zwilżalności skrzepy nie są formowane tak często a kiedy się tworzą mogą zostać łatwo usunięte między wytopami. Istnieje również szereg dowodów, że cyrkon pomaga w tworzeniu się korundu. Maksymalna temperatura pracy 1750°C /3180°F

  

 

Przykłady zastosowania:

  • ​Przemysł odlewniczy - do zastosowania w kadziach, piecach i rynnach spustowych do płynnych stopów.
  • Przemysł szklarski - do zastosowań w kontakcie ze szkłem.
  • Elektrownie - w paleniskach pieców.
  • Spalarnie - pokrycie wyłożeń pieców oraz stosowana w okolicach palników
  • Przemysł ceramiczny - do uszczelniania i ochrony wyłożeń z włókien ceramicznych i unikania uwalniania włókien ceramicznych w miejscu pracy.

Dostarczane w wymieszanej na gotowo formie lub w formie proszku do wymieszania z wodą.

Mogą być nakładane pędzlem lub natryskiwane. Po rozcieńczeniu wodą można nakładać bezpośrednio na gorące materiały ogniotrwałe.

Przy bezpośrednim działaniu płomienia zaleca się zastosować proszkową farbę do powlekania. Farba proszkowa Vitcas Zircon Paint po wymieszaniu z wodą daje wiązanie organiczne.