Żaroodporne materiały
do kominków i pieców
 

Materiały zduńskie do budowy kominków i pieców

Na rynku możemy odnaleźć różne materiały zduńskie do budowy kominków i pieców. Podstawowe kryterium przy wyborze właściwego materiału to odpowiedź na pytanie: do czego będą nam potrzebne? Czy mamy wkłady kominkowe, piece wolnostojące a może potrzebujemy ich do budowy paleniska, grilla, pieców kaflowych lub pieców chlebowych opalanych drewnem? Przedstawiamy produkty niezbędne przy budowie kominka krok po kroku. 

Budowa własnego kominka w domu z materiałami zduńskimi firmy Vitcas to czysta przyjemność

Budowa kominka niezbędne materiały

Cegła szamotowa - główny budulec kominka

Cegła szamotowa jest specjalnie wykonaną gęstą cegłą z gliny, odporną na działanie wysokiej temperatury do zastosowań domowych takich jak kominki, cyrkulatory, piece do ogrzewania, rożny, piece chlebowe i do pizzy opalane drewnem, piece do nagrzewania i wkłady grzewcze. Tym co je odróżnia od innych cegieł jest odporność na działanie wysokich temperatur i jednocześnie wysoki współczynnik energooszczędności. Jeżeli chcemy wybudować kominek z tego materiału, będzie to dobra decyzja. Cegły przydadzą się także przy tworzeniu obudowy kominka.

Przy budowie warto skorzystać z płyt izolacyjnych i akumulacyjnych. Dzięki ich zastosowaniu będziemy w stanie odizolować wrażliwe na ciepło elementy ścian jak i ograniczyć niepotrzebne straty ciepła przez ściany zewnętrzne. Znajdujące się we wnętrzu kominka płyty akumulacyjne będą w stanie oddawać ciepło jeszcze przez długi czas po jego wygaśnięciu.

Mastyka, kit i zaprawa klejąca - naprawa uszkodzeń i pęknięć

Podczas prac nad własnym kominkiem z otwartym paleniskiem niezbędne będzie użycie produktu Kit / Mastyka Ognioodporna „Premium”. Za jej pomocą możemy dokonywać drobnych napraw lub "łatać" pęknięcia. Poważniejsze naprawy powinny być wykonywane przy użyciu Tynku Ognioodpornego Vitcas FR - produktu który jest odporny na działanie bardzo wysokich temperatur. Jeśli uszkodzeniu uległy płytki, które narażone są na działanie ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Ognioodpornej Zaprawy Klejącej Do Płytek Vitcas HRTA.

Zaprawa murarska do łączenia cegieł

Podczas murowania nowego kominka lub przebudowie starego - poprzez rozebranie starego przewodu kominowego - niezbędne będzie użycie Ognioodpornej Zaprawy Murarskiej Vitcas HM do łączenia cegieł szamotowych. Grubość zaprawy nie powinna być większa niż 3 mm. Można założyć że 10 kg zaprawy powinno wystarczyć na złączenie ok 40 cegieł. Rozwiązaniem alternatywnym może być użycie specjalnego tynku do kominków, którym można pokryć już położone cegły. Warstwa tynku powinna mieć minimum 1,20 cm. 

Wykończenie

Popularnym rozwiązaniem jest też umieszczenie gotowego wkładu kominkowego w specjalnie przygotowanej wnęce. Zabudowany w ścianie wkład kominkowy nadaje wnętrzu niespotykany wygląd oraz pozwala na dodatkową aranżację otaczających go powierzchni, w zależności od naszych upodobań. Aby zabezpieczyć ściany przed działaniem wysokich temperatur, obszar wokół kominka powinien zostać pokryty specjalnym, dedykowanym do tego celu Tynkiem Ognioodpornym Vitcas FR, a następnie Gładzią Szpachlową Ognioodporną Vitcas HRP. Produkt należy położyć na ścianę warstwą o grubości co najmniej 3-6 mm. Gdybyśmy jednak zdecydowali, że warstwa gładzi jest zbędna, możemy pozostać na tynku.

To nie wszystkie dostępne w naszej ofercie produkty ogniotrwałe! Dla zdunów i nie tylko oferujemy także zaprawy i kleje z wysoką zawartością krzemionki lub tlenku glinu, uszczelniacze do pieców oraz wiele innych. Nasze kity ogniotrwałe dostępne są zarówno w kolorze białym jaki i czarnym i sprawdzają się idealnie nie tylko do zastosowań domowych lecz i w przemyśle. Z naszymi materiałami zduńskimi budowa własnego kominka to przyjemność!

Materiały zduńskie firmy Vitcas:

CEGŁA SZAMOTOWA

KIT/ MASTYKA OGNIOODPORNA „PREMIUM”

TYNK OGNIOODPORNY VITCAS FR

OGNIOODPORNE ZAPRAWY VITCAS

GŁADŹ SZPACHLOWA OGNIOODPORNA VITCAS HRP

ŻAROODPORNE FARBY VITCAS