Wermikulitowe płyty i zaprawy

Pochodzenie surowca

Wermikulit powstaje w wyniku naturalnego procesu wietrzenia biotytu oraz flogopitu. Zawiera związki magnezu, żelaza, glinu, tlenu oraz wodoru, występuje w Północnej i Południowej Ameryce, Południowej Afryce, Zimbabwe oraz Kenii i Rosji. W Polsce jego naturalne złoża występują w niewielkich ilościach, nieopłacalnych w wydobyciu.

Obróbka termiczna

Wermikulit poddany działaniu wysokiej temperatury oddaje zgromadzoną wewnątrz wilgoć i zwiększa swoją objętość nawet trzydziestokrotnie. Powstały w skutek materiał izolacyjny nazywany jest wermikulitem ekspandowanym.

Historia użytkowania

Pierwsze doświadczenia na tym materiale zostały przeprowadzone przez Thomasa H Webb z Massachusetts w 1824r. Zaproponował on jego nazwę pochodzącą z łacińskiego „vermiculor” czyli robaki, ponieważ swoim wyglądem może on je przypominać. Ze względu na brak wiedzy na temat możliwości jego zastosowania do 1920r. kopalnie wermikulitu nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Cechy wermikulitu

Wermikulit ekspandowany jest lekki, czysty, bezpieczny, niepalny, ma niską przewodność cieplną oraz zdolność magazynowania wilgoci. Jego właściwości dają szerokie możliwości zastosowania, szczególnie przy tworzeniu izolacji i barier ogniowych, w ogrodnictwie, do budowy paneli akustycznych a także pakowania substancji kruchych oraz niebezpiecznych.

Po sprasowaniu wermikulitu otrzymujemy płytę, która swoim wyglądem przypomina płytę kominkową Vitcas CS, można ją ciąć i obrabiać do pożądanych kształtów przy użyciu narzędzi stolarskich.

W kontekście izolacji wysokotemperaturowych płyty wermikulitowe używane są wewnątrz pomieszczeń tworząc bariery ogniowe chroniące stalowe i metalowe druty i rury w budynkach. W przemyśle popularne są jako ochrona elementów stalowych dużych pieców przemysłowych przed działaniem wysokich temperatur. Płyty te znajdują również zastosowanie w użytku domowym w pobliżu pieców, kominków i innych urządzeń skutecznie izolując wytwarzane przez nie wysokie temperatury od łatwopalnych materiałów znajdujących się w ich pobliżu.

Różne warianty produktów

Płyty wermikulitowe w naszej ofercie występują również z dekoracyjnym wzorem fali bądź cegły, które pomalowane żaroodporną farbą Vitcas są oryginalnym elementem każdego stylowego wnętrza.

product

Wermikulitowe płyty izolacyjne

Płyty wermikulitowe są materiałem izolacyjnym wytwarzanym z wermikulitu, który występuje w środowisku w naturalnej warstwie krzemianiu aluminiowo-magnezowego. Produkt jest nietoksyczny i przyjazny dla środowiska oraz łatwy w obróbce przy użyciu narzędzi do drewna.
product

Izolacyjny cement wermikulitowy

Izolacyjny cement wermikulitowy jest wstępną mieszanką cementu do izolacji podłoża i wypełnień non-strukturalnych. Zrobiony jest z ultra lekkiego minerału - wermikulitu ekspandowanego i dzięki temu jest lżejszy o ok. 20% od zwykłego cementu.
 
product

Wermikulitowy wkład żarowy do kominka gazowego

Wermikulitowy wymienny wkład żarowy do kominka gazowego. Do zastosowania  bezpośrednio nad tacką palnika w celu poprawy sprawności energetycznej. Odporność temperaturowa do 1100°C.